Austria: ‘udaremniono potencjalny zamach TERRORYSTYCZNY’ gdyż podejrzany ‘pochodzenia imigracyjnego’ został zaaresztowany

Austria: ‘udaremniono potencjalny zamach TERRORYSTYCZNY’ gdyż podejrzany ‘pochodzenia imigracyjnego’ został zaaresztowany

Austria: ‘udaremniono potencjalny zamach TERRORYSTYCZNY’ gdyż podejrzany ‘pochodzenia imigracyjnego’ został zaaresztowany

POTENCJALNEGO ataku terrorystycznego w europejskim mieście udało się uniknąć „w porę”, gdyż schwytano podejrzanego ‘pochodzenia imigracyjnego’. Został on aresztowany, jak potwierdzają urzędnicy państwowi.

Austriacka jednostka antyterrorystyczna o nazwie Cobra aresztowała podejrzanego w wiedeńskim mieszkaniu 20 Stycznia w piątkowe popołudnie, za podejrzenie planowania akcji terrorystycznej.

Wolfgang Sobotka, austriacki polityk poinformował reporterów, iż 18-letni podejrzany, „obywatel Austrii” lecz z „pochodzenia imigranckiego”, został aresztowany po tym, jak jednostka policji otrzymała „decydujące wskazówki od zagranicznych służb wywiadowczych”.
Pan Sobotka powiedział na konferencji prasowej: „ Nasze siły policyjne zdołały w ostatniej chwili zaaresztować podejrzanego i w ten sposób zapobiec potencjalnemu akcie terroru w stolicy federalnej, Wiedniu.”
„Obywatel Austrii pochodzenia imigranckiego w wieku lat 18”.
Wcześniej, policja podała, iż nastolatek był pod nadzorem przez kilka ostatnich dni oraz iż zaistniały “oznaki” potencjalnego zagrożenia aktem terrorystycznym we Wiedniu.
Służby bezpieczeństwa próbują również ustalić czy podejrzany działał sam, czy miał wspólników.

Konrad Kohler, dyrektor generalny bezpieczeństwa publicznego powiedział: “ Rozpoczynają się liczna śledztwa. Podejmujemy takie kroki aby ustalić ile osób jest zamieszanych”.
„Dzisiejsza sytuacja pokazuje raz jeszcze, że Austria nie jest pod ochroną. Pokazuje, że zarówno Austria, tak jak i Europa, musi spodziewać się zagrożeń terrorystycznych”.

Europa zmuszona była do przetrwania wielkiej liczby ataków terrorystycznych zaledwie w ostatnich kilku miesiącach, I wielka ich liczba związana była z użyciem pojazdów, jak zalecało Państwo Islamskie w magazynie ISIS “Rumiyah”.
GETT

Pomimo, iż ciąg ataków ominął Austrię, raporty sugerują, że niektórzy z sprawców śmiertelnych ataków w Listopadzie 2015 w Paryżu musieli się przedostać do Paryża przez Austrię razem z rzeką imigrantów, za pomocą sfałszowanych dokumentów.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, prokuratorzy powiedzieli, że ubiegający się o azyl Marokańczyk został zatrzymany w Austrii za domniemane planowanie ataku w Salzburgu.
Jak dodaje austriacki minister: „Dzisiejsza sytuacja pokazuje raz jeszcze, że Austria nie jest pod ochroną. Pokazuje, że zarówno Austria, tak jak i Europa, musi spodziewać się zagrożeń terrorystycznych”.

Tłum. z jęz. ang. Katarzyna Gawrońska.

Źródło: express.co.uk

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!