Austria zamknęła siedem „politycznych” meczetów i wypędziła imamów

Austria zamknęła siedem „politycznych” meczetów i wypędziła imamów

Austria zamknęła siedem „politycznych” meczetów i wypędziła imamów

Austria zamknęła siedem „politycznych” meczetów i wypędziła imamów

Austria powiedziała, że zamknie siedem meczetów i wydali imamów, którzy, jak mówią, są finansowani przez zagraniczne kraje.
Kanclerz Sebastian Kurz powiedział, że posunięcie to było atakiem na polityczny islam.
Niektóre meczety są podejrzane o powiązania z tureckimi nacjonalistami. W kwietniu pojawiły się zdjęcia przedstawiające dzieci w tureckich mundurach wojskowych odtwarzających bitwę o Gallipoli z czasów pierwszej wojny światowej.
Biuro prezydenta Turcji określiło posunięcie Austrii jako „islamofobiczne, rasistowskie i dyskryminujące”.
Rzecznik prezydenta, Ibrahim Kalin, potępił na Twitterze ten krok.
Austriacki rząd twierdzi, że bada się 60 z 260 imamów w tym kraju, z których 40 należy do ATIB, organizacji muzułmańskiej w Austrii, która jest blisko rządu tureckiego.
„W naszym kraju nie ma miejsca na równoległe społeczeństwa, islam polityczny i tendencje radykalizacyjne ” – powiedział w piątek kanclerz Kurz.
Co skłoniło do ataku?
Pokaz rekonstrukcji Gallipoli odbył się w wiedeńskim meczecie, o którym informowano, że jest prowadzony przez ATIF.
Bitwa w trakcie I wojny światowej, jedno z ostatnich zwycięstw Imperium Osmańskiego, która zatrzymała siły alianckie docierające do stolicy – Konstantynopola.
Austriacki raport medialny (w języku niemieckim) informuje, że dzieci – aktorzy grali martwych i zostali przykryci tureckimi flagami.
Niezależnie od tego, austriacki nadawca TV ORF twierdzi, że zdjęcia dzieci z tureckiego nacjonalistycznego  Grey Wolves pochodziły z meczetu w wiedeńskim okręgu Favoriten, prowadzonym przez szarych wilków, grupę z oddziałami w kilku krajach.
Rząd rozwiązuje organizację zwaną Arabską Wspólnotą Religijną. Zamyka sześć meczetów: trzy w Wiedniu, dwa w Górnej Austrii i jeden w Karyntii.
W sąsiednich Niemczech policja próbowała powiązać pewnych imamów z państwem tureckim, które finansuje muzułmańską organizację o nazwie Ditib.
Austriackie władze współpracują z muzułmańskim organem wspólnotowym o nazwie IGGÖ, aby zidentyfikować meczety i imamów podejrzewanych o radykalne związki islamistyczne lub nacjonalistyczne.
Jak złe są stosunki austriacko – tureckie?
W ostatnich latach znacznie się pogorszyły.
Kampania wyborcza pana Kurza w ubiegłym roku w dużym stopniu skupiała się na obawach dotyczących imigracji i integracji muzułmanów. Jego konserwatywna Partia Ludowa (ÖVP) utworzyła rząd koalicyjny z mocno prawicową Partią Wolności (FPÖ).
Pan Kurz chce, aby UE zerwała negocjacje w sprawie członkostwa Turcji w UE – stanowisko to rozgniewało prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
W maju 2017 r. gniew ten skłonił Turcję do zawetowania współpracy NATO z Austrią. Ten ruch zakłócił działania partnerskie NATO w 41 krajach. Turcja jest kluczowym graczem w operacjach NATO.
Rządząca partia AK Erdogana ma korzenie w politycznym islamie i popiera tradycyjne wartości muzułmańskie.
Walczy o reelekcję, a zarówno Austria, jak i Niemcy są nieufne wobec jego wpływów politycznych w swoich tureckich społecznościach.
Rządy w Austrii i innych krajach Europy Środkowej – na Węgrzech, Słowacji, w Czechach i Polsce – chcą ograniczyć imigrację muzułmańską do Europy.
Między tymi krajami a Niemcami panują tarcia, które w 2015 roku przyniosły około miliona głównie muzułmanów ubiegającym się o azyl.
Turcję zamieszkuje obecnie ponad trzy miliony syryjskich uchodźców którzy twierdzą, że UE nie robi wystarczająco dużo, by pomóc.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!