Belgia: UE musi zamknąć granice, zawrócić łodzie albo „nie będzie już więcej Unii Europejskiej”

Belgia: UE musi zamknąć granice, zawrócić łodzie albo „nie będzie już więcej Unii Europejskiej”

Belgia: UE musi zamknąć granice, zawrócić łodzie albo „nie będzie już więcej Unii Europejskiej”

Belgia: UE musi zamknąć granice, zawrócić łodzie albo „nie będzie już więcej Unii Europejskiej”

„Nie będzie już Unii Europejskiej”, chyba że kontynent zamknie granicę i uniemożliwi nielegalną migrację, zadeklarowała Belgia, gdy ministrowie spraw wewnętrznych z UE28 spotkali się, aby przedyskutować plany wspólnej polityki azylowej.
„Reforma rozporządzenia dublińskiego jest martwa”, oświadcza Sekretarz Stanu ds. Migracji Theo Francken, wskazując, że zdecydowana opozycja ze strony Europy Środkowej i wyborców wskazuje na prawą stronę w krajach takich jak Włochy i Słowenia – ale zamknęła też perspektywę porozumienia w sprawie system podziału odpowiedzialności za migrantów z krajów trzecich w całym bloku.
„Najpierw musimy naprawić frontowe drzwi, naprawić tylne drzwi, a potem możemy znaleźć kompromis w sprawie tego, kto co będzie robił”, powiedział dziennikarzom w Luksemburgu, podkreślając, że Europa musi powstrzymać nielegalną imigrację, zanim ten blok będzie mógł dyskutować o takich sprawach jak „kto jest lokowany gdzie [naród UE]”.
„Apeluję do nas o przyjęcie australijskiego podejścia, które mówi imigrantom:” Nie uczynisz Europy swoim domem „- powiedział belgijski minister, opowiadając się za tym, by narody UE postępowały zgodnie z polityką rządów polegającą na zawracaniu łodzi z imigrantami z Trzeciego Świata.
Od 2013 r. australijska „operacja Sovereign Borders”, która odsyła nielegalne łodzie z powrotem do miejsca, z którego wypłyneły, albo eskortuje je do centrów przejściowych wysp na Pacyfiku, doprowadziła nielegalną imigrację drogą morską do prawie całkowitego zatrzymania.
„Potrzebujemy także umowy z Tunezją, podobnie jak w przypadku Turcji, wobec ludzi, którzy opuszczają Libię, mogą zostać uratowani na morzu i zawróceni do Tunezji” – powiedział Francken, dodając, że narody mogą wykorzystać pieniądze zaoszczędzone na zakończeniu nielegalnej imigracji, aby skupić się na w sprawie importu uchodźców z obozów lub udzielania pomocy osobom przesiedlonym w regionie.
„Promuję takie podejście od miesięcy i nadal będę to robić. Ponieważ jestem przekonany, że gdyby wszystkie drzwi do Europy były zamknięte, wszystkie kraje byłyby chętne do okazania większej solidarności „- argumentował.
Jeśli Bruksela nie zezwoli krajom na zamknięcie granic „nie będzie już Unii Europejskiej ani strefy Schengen w ciągu pięciu lat. To takie proste „- powiedział minister Nowego Przymierza Flamandzkiego (NVA).
Biorąc pod uwagę, że Belgia jest „jednym z najlepszych” krajów UE, jeśli chodzi o przesiedlanie osób ubiegających się o azyl, które weszły do Grecji i Włoch, Francken powiedział: „Jesteśmy krajem goszczącym, ale nie chcemy już więcej nielegalnej imigracji.
„Ludzie nie chcą więcej nielegalnej emigracji, tak jak ludzie z Niemiec i Austrii. Podobnie jak Włosi, mówimy „wystarczy!” – powiedział dziennikarzom.
Reuters, informując o spotkaniu, powiedział, że rozmowy o zgodzie na system, w którym państwa członkowskie ponoszą wspólną odpowiedzialność za osoby ubiegające się o azyl, pozostały w „impasie”, a ministrowie ds. Antymasowej migracji „wzięli sobie do serca”  twarde stanowisko Włoch w tej sprawie.
Tłumaczenie  : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!