Belgijskie meczety finansowane przez saudyjczyków uczą nienawiści do żydów i gejów : raport.

Belgijskie meczety finansowane przez saudyjczyków uczą nienawiści do żydów i gejów : raport.

Belgijskie meczety finansowane przez saudyjczyków uczą nienawiści do żydów i gejów : raport.

Belgijskie meczety finansowane przez saudyjczyków uczą nienawiści do żydów i gejów : raport.

Podręczniki w meczetach finansowane przez Zatokę Arabską w Belgii promują antysemickie stereotypy Żydów i wzywają do prześladowania homoseksualistów – takie informację podaje raport belgijskiego wywiadu.
Jak podaje raport krajowego centrum monitorowania terroryzmu OCAM – teksty używane w meczetach, w tym w Wielkim Meczecie w Brukseli, wzywają do ukamieniowania gejów lub oznaczania budynków i opisywania żydów jako „złych”.

OCAM w kopii raportu uzyskanego przez AFP w piątek stwierdza, że pisma, które są używane do nauczania imamów i profesorów teologii, były „inspirowane głównie klasycznym prawem islamskim od średniowiecza”.
Jak czytamy w raporcie OCAM : „mają problematyczne treści w kategoriach radykalizmu, ksenofobii i antysemityzmu”.
Belgijscy ustawodawcy mówią, że przedyskutują raport w przyszłym tygodniu.
Raport wyszczególnił arabskojęzyczne podręczniki szkolenia religijnego w Wielkim Meczecie, który znajduje się w pobliżu siedziby UE w Brukseli.
W marcu rząd belgijski zapowiedział, że zakończy on półwieczną dzierżawę Wielkiego Meczetu przez Arabię Saudyjską w związku z obawami, że promuje on radykalizm. Prowadził ją Światowy Związek Muzułmański.
Podręczniki nazywają Żydów „skorumpowanym, złym i zdradzieckim ludem” i wzywają do „wojny” wobec wszystkich ludzi, którzy nie przestrzegają sunnickiego islamu.
Polecają także „ukamienowanie” i „ogień” jako metody zabijania gejów, a także wyrzucenie ich z „najwyższego budynku we wsi/miasteczku”.
jak wynika z raportu – jeden z podręczników mówi, że „najważniejszą zasadą dżihadu jest walka z niewiernymi i agresorami”. „Uzbrojony dżihad staje się indywidualnym obowiązkiem każdego muzułmanina.”
OCAM powiedział, że takie podręczniki są powszechnie dostępne „dzięki nieograniczonym finansowym i technologicznym środkom prozelitycznego* aparatu w Arabii Saudyjskiej i innych krajach Zatoki Perskiej”.
Dodano, że instrukcje zostały znalezione nie tylko w Belgii, ale także w krajach sąsiednich, zarówno w wersji papierowej, jak i internetowej.
Raport pochodzi z pracy belgijskiej komisji parlamentarnej badającej zamachy samobójcze, które zabiły 32 osoby na brukselskim lotnisku i stacji metra w marcu 2016 r., i do których przyznaje się grupa państw islamskich.
W następną środę dyrektor OCAM Paul Van Tigchelt omówi raport z członkami komisji za zamkniętymi drzwiami – mówili członkowie AFP.
„Istnieje pilna potrzeba bycia twardszym i bardziej przejrzystym, a zarazem (potrzeba!) zamknięcia tej instytucji naukowej” – powiedział Georges Dallemagne, rzecznik prawicy opozycji, odnosząc się do Wielkiego Meczetu.
* prozelityzm = nawracanie innych na swoją wiarę
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!