Dementi rzecznika MSZ. Polska nie podpisała porozumienia z Niemcami ws. migrantów

Dementi rzecznika MSZ. Polska nie podpisała porozumienia z Niemcami ws. migrantów

Dementi rzecznika MSZ. Polska nie podpisała porozumienia z Niemcami ws. migrantów

– Nie ma żadnych nowych porozumień dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o azyl z krajów UE. Potwierdzamy to, podobnie jak Republika Czeska i Węgry – powiedział w sobotę wieczorem agencji Reutera rzecznik MSZ Artur Lompart. Podobne dementi złożyli wcześniej w sobotę premier rządu Czech Andrej Babisz i rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs.

– Nie było rozmów między Pragą a Berlinem o przyjmowaniu z Niemiec migrantów, a rząd (czeski) nie zaakceptowałby tego – powiedział premier Czech Andrej Babisz. – Nie zawarto takiej umowy – powiedział z kolei Kovacs cytowany przez agencję Reutera. „Nie jest możliwe, by imigrant wszedł na terytorium Węgier, nie wszedłszy wcześniej do innego państwa UE” – dodał.List kanclerz Angeli Merkel

Wcześniej w sobotę agencje prasowe podały, że kanclerz Niemiec Angela Merkel wysłała tego dnia list do swoich partnerów koalicyjnych, w którym poinformowała, że 14 państw unijnych, w tym Węgry i Polska, zaoferowało przyjęcie z Niemiec osób ubiegających się o azyl, które złożyły wcześniej wniosek azylowy w innym państwie członkowskim.

Reuter informował, że jego dziennikarze widzieli ten dokument. AFP z kolei pisała, powołując się na źródła w niemieckiej koalicji, że Merkel zapewniła, iż te 14 państw UE dało „zielone światło” na przyjęcie z powrotem tych migrantów, którzy wcześniej zarejestrowali się na ich terytorium. 

https://www.tvp.info/37891832/dementi-rzecznika-msz-polska-nie-podpisala-porozumienia-z-niemcami-ws-migrantow

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!