Dziewczyna wiary Sikh została w Kaszmirze ugodzona nożem, za odmowę przejścia na islam – twierdzi ojciec.

Dziewczyna wiary Sikh została w Kaszmirze ugodzona nożem, za odmowę przejścia na islam – twierdzi ojciec.

Dziewczyna wiary Sikh została w Kaszmirze ugodzona nożem, za odmowę przejścia na islam – twierdzi ojciec.

Dziewczyna wiary Sikh została w Kaszmirze ugodzona nożem, za odmowę przejścia na islam – twierdzi ojciec.

Sprawa prawdopodobnie nabędzie politycznego zabarwienia z liderem Akali, Manjinderem Singhem, Sirsą, który zamierza odwiedzić Śrinagar w piątek, aby spotkać się z ofiarą.
New Delhi: Islamski uniwersytet rządowy w Dżammu i Kaszmirze jest przedmiotem kontrowersji po przedstawionych zarzutach, że studentka Sikh została ugodzona nożem przez dwóch niezidentyfikowanych mężczyzn, ponieważ odmówiła przejścia na islam.
Kontrowersje, które budzi ta sprawa wydają się być kwestią polityczną z Shiromani Akali Dal (SAD) liderem Manjinder Singh Sirsa, który spodziewa się odwiedzić w piątek Srinagar, aby spotkać się z 18-letnią ofiarą.
„Rząd Kaszmiru musi zająć stanowisko w tej sprawie … Pandici już opuścili Dolinę. Jeśli Sikhowie również opuszczą Kaszmir, stanie się on kolejnym Pakistanem „, powiedział Sirsa, twierdząc, że przymusowe nawrócenia na islam narasta w całym kraju.
Ojciec ofiary, Amarjeet Singh, twierdzi, że przed incydentem 2 lipca jego córka próbowała nawet popełnić samobójstwo, ulegając „mentalnym torturom”.
„Była tak bardzo psychicznie torturowana przez trzech chłopców i jedną dziewczynę – wszyscy to jej przyjaciel- aby się nawrócić, że nawet trzykrotnie próbowała popełnić samobójstwo, nie mówiąc nic nikomu”, powiedział ojciec dla ThePrint.
Jak do tego doszło?
Mandeep Kaur, student inżynierii elektrycznej na Islamskim Uniwersytecie Nauki i Technologii w Awantiporze w powiecie Pulwama, została rzekomo zaatakowana przez dwóch niezidentyfikowanych napastników 2 lipca, kiedy czekała na autobus na uniwersytet.
Amarjeet Singh powiedział, że jego córka, która „nie jest w stanie z nikim rozmawiać”, powiedziała mu, że tortury nasiliły się w ciągu miesiąca Ramzan. „Zaczęli grozić jej, by trzymała roza, czytała namaz … Kiedy odmówiła mówiąc, że jej religia na to nie pozwala, wyśmiewali ją i wyzywali” – powiedział.
„Jeden z chłopaków nawet ją zaatakował fizycznie, łapiąc ją za szyję … Powiedział jej:” Czy nie rozumiesz, że mamy problem z twoją religią. Zabiję cię „- powiedział Singh.
Po nasileniu się rzekomych tortur Kaur nie chciała chodzić na studia i próbowała popełnić samobójstwo, powiedział jej ojciec.
„Wyglądała na słabą … Kiedy przestała chodzić na studia, zapytałem ją co się stało, a ona się załamała” – powiedział.
„To właśnie wtedy powiedziała mi, że przechodziła przez skrajne tortury psychiczne i nie może już tego znieść” – powiedział Singh.
Dowiedziawszy się o mękach swojej córki, Singh udał się do prokuratora Mushtaq A. Siddiqui, który, jak twierdzi, zapewnił go, że jego córka będzie bezpieczna na uniwersytecie.
„Ale 2 lipca, kiedy czekała na autobus do college’u, została dźgnięta w rękę przez dwóch mężczyzn” – twierdził ojciec.
Rodzina podejrzewa, że atak jest bezpośrednio związany z odmową przejścia na islam,  jak mówi FIR w tej sprawie. Trzech młodych, którzy rzekomo torturowali dziewczynę, zostało już aresztowanych.
 
Uniwersytet podejrzewa nieczystą grę
 
Podczas gdy cywilni aktywiści prawa obywatelskiego stanęli za Kaur, uniwersytet nie lekceważy możliwości nieczystej gry i wymierzonej w nienawiść. „Ona (Mandeep) jest podobna do mojej córki, to niefortunne, że ludzie próbują stworzyć religijną dysharmonię w tej kwestii, kiedy uniwersytet zrobił wszystko, aby pocieszyć ją i jej rodzinę”, prof. Farooq A. Mir, sekretarz uniwersytetu, powiedział ThePrint.
„Kiedy ojciec dziewczynki przybył, aby opowiedzieć nam o nękaniu, prokurator zapytał go, czy powinniśmy złożyć skargę policyjną, czy nie … ale ojciec powiedział, że nie, a jedynie poprosił, abyśmy przedłużyli trasę autobusu do jego rezydencji, aby zapewnić bezpieczeństwo dziewczynie. Zrobiliśmy to natychmiast „, powiedział. „Ciągle jeszcze się z nią spotykamy.”
Zapytany, czy uniwersytet rozmawiał z oskarżonym po tym, jak ojciec poskarżył się do prokuratora o rzekome nękanie, Mir powiedział, że jeden z oskarżonych, z którym osobiście rozmawiał, powiedział mu, że poprosił Kaur o zaczęcie noszenia hidżabu.
„Powiedziałem do niego, że to nie jest jego sprawa, aby mówić jej, co ma na sobie,” powiedział. „Jestem ostatnią osobą, która toleruje nękanie uczniów z powodów religijnych.”
W opublikowanym wcześniej publicznym oświadczeniu uniwersytet powiedział: „Stowarzyszenie Wydziału Islamskiego Uniwersytetu (IUFA) potępia trwającą propagandę przeciwko IUST, Awantiporze i wzywa do działania przeciwko ludziom, którzy są mocno nastawieni na tworzenie społecznych napięć w Kaszmirze.”
„Uniwersytet zawsze będzie popierał jedność międzywyznaniową” – dodaje.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!