Film holenderskiego polityka Geerta Wildersa, przywódcy Partii Wolności.

Film holenderskiego polityka Geerta Wildersa, przywódcy Partii Wolności.

Co prawda minęło trochę czasu od publikacji tego filmu w sieci, ale dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji go obejrzeć – ZAPRASZAMY

Film holenderskiego polityka Geerta Wildersa, przywódcy Partii Wolności. W filmie przedstawia on swoje poglądy na temat islamu i Koranu. Tytuł pochodzi od arabskiego słowa fitna oznaczającego „niezgodę i podziały między ludźmi” lub „test wiary w czasie próby”. Film został opublikowany w Internecie 27 marca 2008 roku. [Wikipedia] Obraz wzbudził dużo kontrowersji w świecie Islamu, wielu administratorów serwisów internetowych udostępniających kopię filmu zostało zastraszonych i w związku z tym usunęli go ze swoich stron. Niniejsza wersja posiada napisy angielskie i polskie.

 

Geert Wilders, skrajnie prawicowy polityk holenderski, od miesięcy straszył swoim 15-minutowym filmem „dokumentalnym”, w którym miał udowodnić, że Islam jest wrogiem wolności, pierwowzorem faszyzmu, a jego święta księga – Koran – powinna zostać zakazana. Tymczasem dziś, niemal w przededniu zapowiadanej internetowej premiery strona Wildersa, została wyłączona przez właściciela serwera – amerykańską firmę Network Solutions.
Wilders od miesięcy trzymał w szachu całą scenę polityczną w Holandii. Sytuacja była patowa – w obliczu potężnej obawy zamieszek, które mogłyby wybuchnąć z powodu antyislamskiego filmu, z Wildersem spotkał się sam premier Holandii, Jan Peter Balkenende. 

Próbował namówić go do zmiany planów i nie emitowania filmu w internecie. Po spotkaniu Wilders ogłosił jednak, że postanowienia nie zmienia i nic, ani nikt, nie powstrzyma go od „głoszenia prawdy”.

Część pierwsza

Część druga

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!