Francja wysyła tysiąc żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej

Francja wysyła tysiąc żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej

 

Jean-Yves Le Drian, francuski minister obrony narodowej, zapowiedział, że Francja wyśle do Republiki Środkowoafrykańskiej ok. tysiąca żołnierzy. Posiłki dołączą do 400 francuskich żołnierzy już stacjonujących w tym kraju.
Francuska misja w Republice Środkowoafrykańskiej potrwa ok. sześciu miesięcy. Będzie koordynowana przez ONZ i Unię Afrykańską. Zadaniem żołnierzy będzie ochrona francuskich obywateli i zabezpieczenie lotniska w stolicy kraju – Bangi. Paryż zamierza się w ten sposób włączyć w realizację postanowień nowej rezolucji w sprawie Republiki Środkowoafrykańskiej, jaką jeszcze przed końcem przyszłego tygodnia ma uchwalić Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najuboższych państw świata. Jej wewnętrzna sytuacja systematycznie pogarsza się od marca bieżącego roku, gdy prezydent Francois Bozize zbiegł za granicę po opanowaniu stolicy kraju Bangui przez rebeliantów z koalicji Seleka – dość luźnej formacji z wyraźną przewagą ugrupowań muzułmańskich.

Samozwańczy tymczasowy prezydent Michel Djotodia, który kierował wtedy Seleką, ogłosił we wrześniu jej rozwiązanie. Nie powstrzymało to jednak rebeliantów przed kontynuowaniem ataków i rabunków, które zmusiły setki tysięcy ludzi do opuszczenia ich miejsc stałego zamieszkania.

Wojsko stacjonuje też w Mali

Francja ma około 2800 swych żołnierzy w znacznie odległym od Republiki Środkowoafrykańskiej Mali, gdzie na początku bieżącego roku pomogli wyprzeć powiązanych z Al-Kaidą islamistycznych rebeliantów z północnej części kraju. Le Drian wykluczył jednak jakiekolwiek porównania między obu tymi misjami.

– W Mali mieliśmy do czynienia z atakiem dżihadystów, terrorystów, którzy chcieli przekształcić Mali w państwo terrorystyczne. Tutaj (w Republice Środkowoafrykańskiej) zaistniał upadek państwa z możliwością wybuchu walk religijnych. Francja ma międzynarodowe zobowiązania – powiedział minister.

źródło:gazeta.pl
fot. Elise Foucaud AP

 

 

fr

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!