Hiszpańska policja zabija atakującego nożem, krzyczącego islamskie hasła

Hiszpańska policja zabija atakującego nożem, krzyczącego islamskie hasła

Hiszpańska policja zabija atakującego nożem, krzyczącego islamskie hasła

Hiszpańscy policjanci w poniedziałek zastrzelili algierskiego mężczyznę, który próbował zaatakować ich nożem na posterunku policji, krzycząc „Allahu akbar”, podała policja.
Mężczyzna wszedł na posterunek policji w Cornella, niedaleko Barcelony, tuż przed 6 rano (0400 GMT) „aby zaatakować oficerów” i został „zestrzelony”, jak donosi regionalna policja Katalonii na Twitterze
„Wszczęto śledztwo w związku z wydarzeniami, które miały miejsce dziś rano na naszym posterunku policji w Cornella, aby wyjaśnić powody ataku” – czytamy w oświadczeniu.
Antyterrorystyczne źródła policyjne stwierdziły, że mężczyzna, 29-letni Algierczyk, który mieszkał w tej okolicy, wykrzyknął „Allahu akbar” (Bóg jest największy), kiedy wszedł na stację.
Przedstawiciel rządu centralnego w Katalonii, Teresa Cunillera, powiedziała w poniedziałek w radiu publicznym, że „trudno wyciągnąć jakiekolwiek wnioski”, dopóki policja nie zakończy dochodzenia.
Posterunek policji został odgrodzony, a pracownicy domu pogrzebowego usunęli ciało napastnika z budynku, powiedział fotograf AFP na miejscu zdarzenia.
Oficerowie przeszukali dom mężczyzny, który znajdował się zaledwie kilkaset metrów (jardów) od miejsca ataku.
Incydent miał miejsce kilka dni po pierwszej rocznicy zabójczego dżihadu w Katalonii.
Szesnaście osób zginęło 17 sierpnia 2017 r., gdy furgonetka wjechała w tłumy na popularnym barcelońskim bulwarze Las Ramblas i w ataku nożem w pobliskim kurorcie Cambrils.
Grupa Państwa Islamskiego przyznała się do odpowiedzialności za ataki, najgorsze w Hiszpanii od czasu ataków bombowych w Madrycie w 2004 r., w których zginęło 191 osób, a ponad 1 800 zostało rannych.
Katalonia, w której mieszka znaczna liczba imigrantów drugiego pokolenia, ma długą historię działalności bojowników islamskich.
Pierwszy hiszpański muzułmański ekstremista – członek Algierskiej Zbrojnej Grupy Islamskiej (GIA) – został zdemaskowany w Katalonii w 1995 roku.
Mohammed Atta, pilot, który uderzył samolotem pasażerskim w jedną z wież World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r., spędził jakiś czas w Katalonii tuż przed atakami.
A w 2008 r. spisek przygotowywany na metro w Barcelonie został udaremniony, gdy przygotowania były już w zaawansowanym stadium.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!