Informator doniósł o oszustwie w przedszkolu i ewentualnym związku z terroryzmem w dziale DHS.

Informator doniósł o oszustwie w przedszkolu i ewentualnym związku z terroryzmem w dziale DHS.

Informator doniósł o oszustwie w przedszkolu i ewentualnym związku z terroryzmem w dziale DHS.

Informator doniósł o oszustwie w przedszkolu i ewentualnym związku z terroryzmem w dziale DHS.

 
   – DHS = Department of Human Services = Departament Usług dla Ludzi
Jak powiedział rządowy informator, ostrzegał on  wyższe kierownictwo w Departamencie Usług dla Ludzi już ponad rok temu  o masowych oszustwach przedszkolnych.
E-maile uzyskane przez Fox 9 Investigators pokazują, że agencja rządowa w Minnesocie rzeczywiście została poinformowana, o milionach skradzionych dolarów podatkowych, które  wyjeżdżają za granicę i prawdopodobnie część z tych pieniędzy jest przechwytywana przez organizacje terrorystyczne.
Scott Stillman spędził osiem lat, zarządzając państwowym cyfrowym laboratorium kryminalistycznym, co oznacza, że wydobył te dane z komputerów i smartfonów.
Jak powiedział kanałowi Fox 9: Nigdy nie widziałem, czegoś o tak szerokim zasięgu w moim 27-letnim doświadczeniu badacza.
Kiedy państwo zaczęło chodzić po ośrodkach opieki nad dziećmi podejrzanych o oszustwo, Stillman był bezpośrednio zaangażowany w śledztwo.
Niektóre firmy zaczęły używać systemu, aby ukraść miliony z subwencji rządowych, które miały pomóc rodzinom o niskich dochodach w wydatkach na opiekę nad dziećmi.
W wielu przypadkach rodzice przyprowadzali swoje dzieci do przedszkola, by po kilku minutach z nimi wyjść, a czasem dzieci nie pojawiały się w przedszkolach wcale. Jednak nadal naliczano państwu koszty za cały dzień opieki nad dziećmi.
Stillman był tak zaniepokojony tym, co odkrył, że w marcu 2017 roku wysłał serię e-maili na ten temat do swoich przełożonych w DHS.
„Pracujemy przytłoczeni dużą ilością przypadków oszustw związanych z przestępczością zorganizowaną, oszukując w ten sposób na setki milionów dolarów rocznie w pieniądzach podatników” – napisał.
Stillman przeczytał to z jednego z e-maili, które napisał, a do którego  Fox 9 Investigators uzyskali dostęp za pośrednictwem publicznego zgłoszenia o dostęp.
DHS zajęło dwa miesiące, zanim oddało e-maile, a wiele z tego, co dostarczyło, zostało już odpowiednio zredagowane.
Jak powiedział Stillman „Nie było to łatwe do napisania” –  „Ale czułem, że mam obowiązek to zrobić, ponieważ uważam, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pieniądze te zostaną użyte przeciwko niewinnym cywilom i przeciwko naszemu wojsku”.
Jak twierdzi Stillmana, zawiadomił on szereg osób w DHS, w tym szefa sztabu, w następujących słowach : „Znaczna część tych oszukanych pieniędzy podatników jest wysyłana za granicę do krajów i organizacji powiązanych z podmiotami, które są znane z finansowania terrorystów i terroryzmu”.
Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego gubernator powiedział Foxowi 9, że jego biuro nie zostało poinformowane o ostrzeżeniach.
Źródła jednak mówią, że 9 detektywów w biurze gubernatora mówiło o tych samych obawach już kilka lat temu.
„Mój szef sztabu, a także obecny i poprzedni personel, z tego, co mi powiedziano, nie dostał żadnej informacji o rzekomych kradzieżach/sprzeniewierzeniach” – powiedział Dayton.
Obecnie w państwie w 10 ośrodkach opieki dziennej prowadzone jest dochodzenia nad oszustwami za usługi opieki nad dziećmi.
Każdy z podejrzanych ośrodków otrzymał kilka milionów dolarów z dotacji rządowych.
Według zapisów publicznych i źródeł rządowych, somalijscy imigranci posiadają większość ośrodków opieki dziennej.
Fox 9 zapytał Departament Usług dla Ludzi o maile Stillmana wysłane w 2017 r., A dokładniej o to, kto w łańcuchu dowodzenia wiedział o nich i kiedy.
DHS odpowiedział oświadczeniem: „Zastępca komisarza, pracownicy ds. Komunikacji dowiedzieli się, że mogą tam być e-maile na ten temat, dopiero gdy Fox 9 złożył wniosek o udostępnienie danych w marcu, a ówczesny dyrektor ds. Zgodności został poinformowany w momencie wysłania e-maili. „
„Chciałbym aby przeprowadzono niezależne federalne dochodzenie w sprawie postępowania z programami DHS, w szczególności z przedszkolami i programem oszustwa Medicaid przez Departament Sprawiedliwości Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.”
Stillman już nie pracuje w Departamencie  państwym. Zrezygnował ze stanowiska w marcu po 10 latach pracy.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!