„Islamic State Recruiter” podobno prowadzi bezpłatną szkołę w Szwecji.

„Islamic State Recruiter” podobno prowadzi bezpłatną szkołę w Szwecji.

„Islamic State Recruiter” podobno prowadzi bezpłatną szkołę w Szwecji.

„Islamic State Recruiter” podobno prowadzi bezpłatną szkołę w Szwecji.
Szwedzka policja SÄPO, podobno określiła działalność przewodniczącego tzw. Szkoły Nauk w Göteborgu jako jeden z powodów, dla których to drugie największe miasto Szwecji wyróżnia się liczbą dżihadystów, których produkuje, mówi Sputnik International.
Abdel Nasser El Nadi, prezydent i dyrektor szkoły naukowej w Göteborgu, jest długoletnim rekruterem muzułmańskiego ekstremizmu i jest obecny na liście islamistycznych ekstremistów SÄPO, która liczy około 2000 osób, ujawnił Doku, szwedzki organ nadzorujący terroryzm.
Podczas gdy nie postawiono mu żadnych formalnych zarzutów, El Nadi (53) jest uważany za jeden z powodów powstania islamistycznego ekstremizmu w Göteborgu, który wyszkolił około jednej trzeciej – ze Szwecji około 300 dżihadystów (lub „zagranicznych bojowników”, aby użyć oficjalnego języka), donosi Doku.
Naukowa szkoła była wcześniej opisywana jako mająca powiązania z islamem i pracownikami, którzy wyrazili sympatię dla Daesh (Islamskiego Państwa). Abdel Nasser El Nadi odrzucił oskarżenia o islamizm, podkreślając, że ma pięcioro dzieci urodzonych w Szwecji i twierdził, że stara się chronić swoje społeczeństwo.
Według Doku, El Nadi prowadzi grupy dla studentów islamskich i pojawił się na różnych konferencjach w ramach radykalnego środowiska muzułmańskiego w Szwecji. Doku odwołał się także do stanowisk El Nadi z jesieni 2014 roku, kiedy prowadził on kampanię na rzecz „silnego, sunnitycznego państwa muzułmańskiego” pośród natarcia Daesz w Syrii i Iranie, gdzie udało mu się stworzyć krótkotrwały, samozwańczy „kalifat”.
Tymczasem Szkoła Naukowa od lat jest obiektem ostrej krytyki. W 2012 r. Gmina Göteborg poinformowała, że szkoła otrzymała nielegalnie pobrane opłaty i została zmuszona do zwrotu kwoty 200 000 SEK.
W tym samym roku wywołało to wściekłość Szwedzkiego Inspektoratu Szkolnego za nieprzestrzeganie szwedzkich standardów edukacyjnych, ponieważ tylko jedna trzecia pracowników szkoły miała odpowiednie kwalifikacje. Co więcej, uczniowie w niższych klasach mieli lekcje religii, mimo że przedmiot był wyraźnie nieobecny w planie lekcji. Nauczanie dotyczyło wyłącznie islamu i światopoglądu muzułmańskiego, podkreślił Inspektorat Szkolny.
Pomimo wielu lat ostrzegania, szkoła naukowa mogła kontynuować działalność, a nawet się rozwijała. Abdel Nasser El Nadi założył nową szkołę w mieście Gävle i uzyskał pozwolenie na otwarcie kolejnej w Halmstad w przyszłym roku. Jego wniosek o założenie innej szkoły w Göteborgu został odrzucony, ale tylko dlatego, że złożono go zbyt późno.
Po tym odkryciu szwedzka gazeta Expressen opublikowała opinię pt. „Rekruter Daesh prowadzi bezpłatną szkołę. Kto jest zaskoczony? „
Według Expressen, ta historia uwypukliła dwie groteskowe systemowe porażki na szwedzkim rynku szkolnym, które określił jako „dziki zachód”. Po pierwsze, praktycznie każdy może otworzyć bezpłatną szkołę, podczas gdy zamykanie  wydaje się być bardziej uciążliwym zadaniem niż podróż na księżyc. Po drugie, dzieci otrzymują rzadką wiedzę i słabe umiejętności, a także są indoktrynowane.
Począwszy od 2019 r. wejdą w życie zaostrzone wymogi, co ułatwi władzom cofanie zezwoleń. Według Expressena, skuteczność nowych środków pozostaje jednak niewidoczna. Dopóki szkoła nauki nadal działa, coś wciąż jest bardzo nie tak.
Tłumaczenie  :  Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!