Islamscy imigranci w Niemczech straszą „świętą wojną”

Islamscy imigranci w Niemczech straszą „świętą wojną”

Począwszy od połowy września bieżącego roku w miastach rejencji Münster (Nadrenia Północna-Westfalia) doszło do 26 aktów wandalizmu. W podobnym okresie zbezczeszczone zostały kościoły w Monachium i Augsburgu (Bawaria). Policja nie wyklucza, że sprawcami kierowały motywy religijne – informuje „Der Westdeutsche Rundfunk”.

W miastach rejencji Münster – Hörstel, Mettingen, Tecklenburg, Rheine, Saerbeck – symbole chrześcijańskie, w tym krzyże, kapliczki, dzieła sztuki sakralnej, zdają się być od kilku tygodni celem szerszej przemyślanej akcji wandali. Pod wiaduktem autostradowym w Ibbenbüren spalony został wielki krzyż drewniany, zdewastowano wiele figur świętych, w tym wizerunek św. Barbary w Ibbenbüren-Dickenberg. „Św. Barbara odgrywa dla nas znaczącą rolę jako patronka górników (…) Bardzo często przychodziły w to miejsce rodziny, by z wdzięczności zapalić świecę” – wspomina ksiądz Paul Greiwe.

Opiekujący się kapliczką z Ibbenbüren-Laggenbeck Heinrich Westerkamp, w której zniszczone zostały rzeźby, twierdzi, że „mieszkańcy regionu Tecklenburger Land (Nadrenia Północna-Westfalia) są zaniepokojeni aktami przemocy i obawiają się, że będą się one nasilać”. Rzeczniczka policji w Ibbenbüren Angela Lüttmann zaznaczyła, że „planowane jest zwiększenie patroli policyjnych w okolicy. – Szczegółowej kontroli regionu jednak nie da się zapewnić, gdyż jest on zbyt duży. Poza tym wiele krzyży, kapliczek położonych jest w odległych miejscach – podkreśla.

Tymczasem „Abendzeitung München” donosi, powołując się na dane policji, że „przypadki wandalizmu miały miejsce również w Monachium i Augsburgu”. Ubiegający się o azyl uchodźca z Jordanii namalował białym sprayem na drzwiach monachijskiego kościoła katolickiego św. Michała następujący napis w języki arabskim „Allah jest większy, święta wojna”. Jak podaje „Abendzeitung München”, „trzy podobne przypadki zarejestrowano w Augsburgu, gdzie na portalach katedry, kościoła św. Ulryka oraz św. Maurycego pojawił się napis o tej samej treści – „Allah jest większy”.

Bawarska policja wszczęła postępowanie nie tylko w sprawie zniszczenia mienia, ale również z powodu wskazania na „świętą wojnę”. Trwa śledztwo, czy autorem napisów na augsburskich świątyniach jest jedna osoba czy też grupa sprawców.

ŹRÓDŁO: [www.pch24.pl]

 

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!