Komórka terrorystyczna zlokalizowana w Walii finansuje islamskich ekstremistów.

Komórka terrorystyczna zlokalizowana w Walii finansuje islamskich ekstremistów.

Komórka terrorystyczna zlokalizowana w Walii finansuje islamskich ekstremistów.

Komórka terrorystyczna zlokalizowana w Walii finansuje islamskich ekstremistów

Sieć terrorystycznych powiązań odkryto w Walii i są oni podejrzani o szereg ataków w Bangladeszu, jak mówi BBC
Komórka została założona przez szanowanego w południowej Walii biznesmena Siful Šujan, który miał spółek z siedzibą w Cardiff.
Amerykański wojskowy powiedział, że był kluczową postacią w tzw. Islamskim Państwie, zanim został zabity przez amerykańskiego drona w Syrii w 2015 roku.
Obecnie twierdzi się, że praca założonej przez niego sieci terrorystycznej była kontynuowana, prowadzona przez jego brata Ataula Haque’a, który mieszkał w Walii.
Haque przeniósł się z Walii do Hiszpanii, gdzie został aresztowany w mieście Merida we wrześniu 2017 r.
FBI twierdzi, że walijska firma Sujana, Ibacstel Electronics, wysyłała pieniądze do USA, aby sfinansować plany ataku bombowego; a także kupowała sprzęt wojskowy, który wysyłano do bojowników Państwa Islamskiego.
Oficer prowadzący dochodzenie w sprawie Haque zgodził się na wywiad z BBC pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na charakter jego pracy.
„Na pierwszy rzut oka działalność Ataula była legalna, ale przeznaczenie tych zasobów – lub przynajmniej ich część – było wysyłane na sfinansowanie ISIS, technologicznie i finansowo” – powiedział oficer.
„Szacujemy, że w grudniu 2015 r. Ataul Haque wysłał i koordynował w sumie 50 000 $ (37 691 £) do Bangladeszu. Według naszych kolegów z Bangladeszu przeznaczenie tych pieniędzy było zwłaszcza ” operacyjne „, aby przeprowadzać ataki”.
Dziennikarz Bangladeszu Tasneem Khalil wskazał Siful Sujana jako człowieka, który pomógł założyć ISIS.
Powiedział, że były student Glamorgan University, który mieszkał w Pontypridd, Rhondda Cynon Taff, zwerbował ponad 50 bojowników dżihadystycznych w Bangladeszu i pomógł w finansowaniu ich ataków terrorystycznych.
„Siful Sujan był architektem lub jednym z kluczowych architektów globalnej operacji ISIS w zakresie przenoszenia pieniędzy.” Mówimy o dużych sumach pieniężnych „- powiedział Khalil, który obecnie mieszka na emigracji w Szwecji.
„W drugiej połowie 2015 r. przeprowadzono szereg operacji, które zdaniem agencji wywiadowczych Bangladeszu były finansowane z pieniędzy Sujana”.
Podejrzewa się również, że sieć założona przez Sujana – a następnie rzekomo prowadzona przez jego brata Ataul Haque – mogła być zaangażowana w finansowanie najgorszego ataku terrorystycznego Bangladeszu.
W lipcu 2016 r. 24 osoby zginęły, gdy kawiarnia w Dhace została zaatakowana przez terrorystów uzbrojonych w bomby i broń.
„Nawet po jego śmierci pozostawał bardzo wpływowy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że niektóre z pieniędzy Sujana zostały użyte również w tych atakach” – powiedział dziennikarz.
Policja w Bangladeszu odmówiła komentarza w sprawie ataków terrorystycznych w tym kraju.
Haque jest w więzieniu w Madrycie i oczekuje się, że zostanie oskarżony jeszcze w tym roku. Zaprzecza on jednak wszelkim złym działaniom lub zaangażowaniu w sieć terrorystyczną.
W dochodzeniu BBC zbadano także rolę biznesmena Newport, Abdula Samada, który pracował dla firmy Sujana.
Samad został oskarżony przez FBI o wspieranie tak zwanego Państwa Islamskiego; ułatwianie płatności na rzecz wspierających ISIS w USA; i zaangażowanie w zakup sprzętu dla IS.
Został aresztowany w południowej Walii tego samego dnia, kiedy jego były szef zginął w Syrii.
Oprócz dowodów zebranych przez FBI, BBC odkryło również, że Samad utworzył w wrześniu 2017 r. nową firmę dla Haque w Newport pod nazwą Isynctel.
Jest to ta sama nazwa jak hiszpańska firma, w której  Ataul Haque jest oskarżony o wykorzystywanie jej do finansowania terroryzmu.
Samad odmówił udzielenia wywiadu przez BBC Wales Investigates. Zaprzeczył jakiemukolwiek niewłaściwemu postępowaniu lub zaangażowaniu w sieć terrorystyczną, i zaprzeczył posiadaniu ekstremistycznych poglądów.
Po 15-miesięcznym dochodzeniu prowadzonym przez policję antyterrorystyczną Samadowi powiedziano, że „wymóg” nie został spełniony, aby został oskarżony o jakiekolwiek wykroczenia.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!