Konwertyta muzułmański przyznaje się do planowania ataku terrorystycznego

Konwertyta muzułmański przyznaje się do planowania ataku terrorystycznego

Konwertyta muzułmański przyznaje się do planowania ataku terrorystycznego

 Konwertyta muzułmański przyznaje się do planowania ataku terrorystycznego

The Old Bailey słyszy, że policja znalazła szczegółowe plany dotyczące kilku celów w stolicy, w tym Oxford Street i Madame Tussauds.
Muzułmański konwertyta przyznał się do spisku mającego na celu zabicie około 100 osób dookoła sklepu Disneya na londyńskiej Oxford Street.
26-letni Lewis Ludlow przysiągł wierność Państwu Islamskiemu (IS) a potem przygotowywał się do prowadzenia furgonetki przez główną dzielnicę handlową Londynu lub w pobliżu ulicy Madame Tussauds.
Używając fałszywego nazwiska, kupił telefon komórkowy i zapisał swoje plany przeprowadzenia ataku na kartkach znalezionych później w kawałkach w koszu.
Wybrał Oxford Street jako „idealny cel” i napisał: „możliwe, że w tym ataku może zginąć prawie 100”.
Ludlow, z Rochester w Kent, zaplanował atak po zatrzymaniu go przez policję na lotnisku Heathrow w lutym, kiedy próbował dostać się na Filipiny.
Jesienią miał zostać sądzony pod zarzutem przygotowywania dwóch ataków terrorystycznych i finansowania terrorystów, ale na przesłuchaniu w Old Bailey  w piątek przyznał się do popełnienia zamachu w Wielkiej Brytanii i finansowania IS za granicą.
Podejrzewa się, że Ludlow założył konto na Facebooku o nazwie „Kolekcje antyczne” , aby wysłać pieniądze do Azji w celu sfinansowania terroryzmu.
Mark Heywood QC, prokurator, powiedział, że nie jest w interesie publicznym przeprowadzanie procesu pod zarzutem próby przyłączenia się do IS na Filipinach, czemu zresztą Ludlow zaprzeczył.
Prokuratura powiedziała, że Ludlow po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę policji w 2010 roku, kiedy wziął udział w demonstracji prowadzonej przez radykalnego kaznodzieję Anjema Choudary’ego i jego zakazaną grupę Al-Muhajiroun (ALM).
Został aresztowany w 2015 r., a materiał IS został odzyskany z jego urządzeń elektronicznych, ale policja nie podjęła dalszych działań.
W styczniu kupił bilet na lot do Filipin i został zatrzymany na lotnisku, a jego paszport został zatrzymany.
Powiedział policji, że wybiera się do kraju jako turysta seksualny.
Ale policjanci przeszukujący jego dom stwierdzili, że był w kontakcie z człowiekiem o imieniu Abu Yaqeen z rejonu o dużej obecności IS.
Ludlow wysłał pieniądze Yaqeen w marcu przez PayPal i stworzył konto na Facebooku Kolekcje Antyczne.
Twierdził, że jest to biznes związany z antykami z Maidstone, ale prokuratorzy stwierdzili, że jest to portal, przez który zbiera pieniądze na IS na Filipinach.
Policja odzyskała podarte na strzępy notatki z kosza Ludlowa, które przedstawiają jego plany.
Detektywi odzyskali 13. kwietnia również telefon komórkowy Ludlowa z kanalizacji burzowej i odkryli filmy przedstawiające oskarżonego przysięgającego lojalność wobec IS oraz zdjęcia zatłoczonych obszarów, które są dowodem na „wrogi rekonesans”.
W międzyczasie tajna policja zaangażowała Yaqeena w internetowy czat, w którym wzywał on „samotnych wilków” do ataków i przelewania funduszy, które miały zostać wysłane na Filipiny.
Yaqeen skontaktował owego tajnego oficera z Ludlowem i sugerował, że mogą współpracować w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego w Wielkiej Brytanii.
Oddział Policji ds.Przeciwdziałania terroryzmowi w Południowo-Wschodniej Anglii (CTPSE) aresztowała Ludlowa 18 kwietnia, ale odmówił wyjaśnień w trakcie rozmów z detektywami.
Ludlow, który pojawił się w Old Bailey za pośrednictwem łącza wideo z więzienia Belmarsh, zostanie skazany 2 listopada.
Tłumaczenie  : Agata  Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!