Muzułmanie w Rzymie pozyskują fundusze na własny cmentarz po tym, jak odmówili pochówku obok katolików

Muzułmanie w Rzymie pozyskują fundusze na własny cmentarz po tym, jak odmówili pochówku obok katolików

Muzułmanie w Rzymie pozyskują fundusze na własny cmentarz po tym, jak odmówili pochówku obok katolików

Członkowie muzułmańskiej społeczności z Bangladeszu w Rzymie rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, aby stworzyć nowy cmentarz muzułmański w Rzymie, z zastrzeżeniem, że nie chcą być chowani obok katolików.
Pozyskiwanie funduszy zostało stworzone przez Stowarzyszenie Dhuumcatu, którego prezes, człowiek o imieniu Bachcu, powiedział: „Cmentarz zarządzany przez wiernych islamskich jest konieczny, ponieważ istnieją różnice między katolickimi i islamskimi obrzędami. Nie możemy być pochowani w ubraniach, a nasze ciało musi być umieszczone w kierunku północ-południe. „
„To już zdarzyło się w Wielkiej Brytanii i we Francji”, powiedział inny członek stowarzyszenia, dodając: „Jednocześnie jednak, jeśli mam tu zostać pochowany, chciałbym być pochowany jak prawdziwy muzułmanin”.
Szacuje się, że cały projekt będzie kosztował co najmniej sześć do siedmiu milionów euro, ponieważ muzułmanie zamierzają wybudować cmentarz, na którym będzie mogło pomieścić się od 30 000 do 40 000 pochowanych – informuje Il Giornale.
Organizacja twierdzi, że woli zebrać pieniądze od własnej społeczności, zamiast prosić o pomoc rząd, mówiąc, że miasto Rzym i jego władze będą potrzebni tylko w celu zatwierdzenia projektu. Dodali, że powinni być w stanie łatwo zebrać kwotę, jeśli tylko dwa procent społeczności przekaże rekomendowane 3 000 euro.
Integracja muzułmanów ze społeczeństwem włoskim jest od lat głównym problemem w tym kraju, a rząd zmuszony był zamknąć nielegalne meczety w 2016 r. ruch ten z kolei doprowadził do protestów społeczności muzułmańskiej, z których część zagroziła najazdem na Watykan i modlitwami w Bazylice św. Piotra.
Niektórzy z włoskich polityków przyjęli żądania społeczności muzułmańskiej, takie jak lewicowo-liberalna Partia Demokratyczna (PD), która nawet udała się do Centrum Islamskiego w Mediolanie, aby pokazać członkom społeczności, jak głosować na ich partię,  jako jedyną reprezentującą ich interesy.
PD przywraca także ideę prawa pierworództwa, znanego również jako jus soli lub „prawo ziemi”, które automatycznie przyznałoby obywatelstwo każdemu urodzonemu we Włoszech.
Obecnie prawa krajów śródziemnomorskich koncentrują się w dużej mierze na zasadzie jus sanguinis, czyli „prawa krwi”, które wymaga, aby matka lub ojciec dziecka był obywatelem włoskim, aby mogli otrzymać automatyczne obywatelstwo. (Bezpaństwowcy urodzeni we Włoszech są jednym wyjątkiem).
Wprowadzenie prawa jus soli jest wspierane przez wielu imigrantów muzułmańskich, a poparcie PD dla tej prostszej drogi do uzyskania obywatelstwa doprowadziło na przykład meczet Segrate w Mediolanie do poparcia głosowania na tę partię.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!