Muzułmanin oskarżony w New York za nagabywanie do zabijania w imię  państwa islamskiego

Muzułmanin oskarżony w New York za nagabywanie do zabijania w imię  państwa islamskiego

Muzułmanin oskarżony w New York za nagabywanie do zabijania w imię  państwa islamskiego

Uzbecki imigrant, który został oskarżony o skoszenie ciężarówką i zabicie ośmiu osób w Nowym Jorku, wypowiedział się na temat ekstremistycznej grupy Islamskiego Państwa (IS) na rozprawie sądowej.
Pomimo ostrzeżenia ze strony sędziego, że to, co powiedział, może zostać użyte przeciwko niemu, Sayfullo Saipov 22 czerwca powiedział sądowi przez tłumacza, że „wyroki, które tu są, nie są dla mnie ważne, nie są sądami Boga”.
„Państwo Islamskie, w celu narzucenia szariatu (prawa islamskiego) na Ziemi, prowadzi wojnę” – powiedział. Wojna nie polega na zdobyciu ziemi czy ropy, powiedział, ale „narzucenia Szariatu na Ziemi”.
Niezwykły wybuch Saipova trwał około 10 minut. Powiedział, że będzie miał więcej do powiedzenia „w przyszłości”.
Saipov uprzednio powiedział agentom organów ścigania, że zainspirował go IS, aby wynająć ciężarówkę w październiku i użyć jej do zabicia pieszych na ścieżce rowerowej, tylko kilka bloków od miejsca, w którym kiedyś stały Twin Towers w Nowym Jorku.
Ekstremistyczna grupa kilka dni po ataku, 31 października, uznała Saipova za „żołnierza kalifatu”.
Ponieważ jego uwagi w sądzie można było interpretować jako przyznanie się do winy zaledwie kilka minut po tym, jak Saipov nie ponosił winy za morderstwo według swojego adwokata, sędzia okręgowy USA Vernon S. Broderick przerwał Saipovowi odczytanie mu jego konstytucyjnych praw, w tym, że wszystko, co powiedział w sądzie, mogło być użyty przeciwko niemu w jego procesie.
„Rozumiem cię, ale w ogóle się o to nie martwię” – powiedział Saipow, który urodził się w Uzbekistanie, ale wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i został obywatelem USA.
Saipov zabrał głos po tym, jak sąd wyznaczył datę rozprawy na 7 października 2019 roku.
Podczas gdy Saipov przemawiał, asystent prokuratora USA Amanda Houle przerwała, by powiedzieć, że oskarżenie sprzeciwia się sędziemu, zezwalając mu na złożenie takiego oświadczenia w sądzie.
Sędzia powiedział, że wierzy, iż Saipov zbliża się do końca swoich uwag i pozwala mu skończyć, uprzedzając go, że prawdopodobnie nie będzie mógł ponownie wypowiadać się w sądzie w ten sam sposób.
Saipow będzie miał jednak szansę zeznawać, jeśli jego sprawa trafi na rozprawę, a jeśli zostanie skazany, będzie mógł mówić na podstawie wyroku, sędzia powiedział.
Prokuratorzy poprosili o rozprawę próbną w kwietniu 2019 r., Kiedy Houle mówiła o rodzinach zmarłych, i więcej niż tuzinie osób, które zostały ranne, zaznaczyła,że zasługują oni na „szybką i stanowczą rozprawę”.
Prawnicy obrony powiedzieli, że Saipov jest gotów bronić się, jeśli rząd zgodzi się na karę dożywocia w więzieniu, a nie na karę śmierci. Prokuratorzy stwierdzili, że nadal nie zdecydowali się, czy wniosą o karę śmierci.
Prezydent USA Donald Trump wezwał do stracenia Saipova zaraz po ataku, o czym powiedział, próbując zakończyć program loterii dla imigrantów, który Saipov wykorzystał do uzyskania obywatelstwa USA.
David Patton, prawnik Saipova, powiedział, że jeśli prokuratorzy będą domagać się kary śmierci, będzie potrzebował dodatkowego czasu, aby przygotować sprawę, zbierając informacje na temat oskarżonego zarówno z zagranicy, jak i ze Stanów Zjednoczonych.
Przed atakiem Saipov przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, pracując jako profesjonalny kierowca po przybyciu z Uzbekistanu w 2010 roku.
Rodzina Saipova powiedziała serwisowi uzbeckiemu RFE / RL, że nie miał radykalnych poglądów przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych i prawdopodobnie radykalizował się za pośrednictwem źródeł internetowych.
Adwokat w dniu 22 czerwca powiedział, że Saipov miał tylko kontakt telefoniczny z matką, ojcem i siostrą w Uzbekistanie od czasu jego aresztowania, ponieważ nie mogą oni uzyskać zgody na podróż do Stanów Zjednoczonych.
Saipov ma zonę i troje dzieci.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!