Nielegalni imigranci w Polsce to codzienność.

Nielegalni imigranci w Polsce to codzienność.

Nielegalni imigranci w Polsce to codzienność.

Nielegalny imigrant z marokańskim obywatelstwem został zatrzymany przez polską Straż Graniczną, gdy próbował przekraczać granicę z terytorium Ukrainy. Został przekazany stronie ukraińskiej. W Poznaniu zaś zatrzymano dwóch młodych Afgańczyków.

– Cudzoziemiec został zatrzymany w poniedziałek 10 września na kolejowym przejściu granicznym w Werchracie. Funkcjonariusz Straży Granicznej prowadząc kontrolę pociągu towarowego wjeżdżającego z Ukrainy do Polski, zauważył jak spod jednego z wagonów wybiega młody mężczyzna. Nielegalnym imigrantem okazał się 22 – letni Marokańczyk. Cudzoziemiec przyznał się, że na Ukrainie ukrył się pod wagonem pociągu towarowego aby nielegalnie dostać się do Polski a stąd dalej do krajów Europy Zachodniej – czytamy na portalu Komendy Głównej Straży Granicznej.

Straż Graniczna dodaje, że „mężczyzna w ramach umowy o readmisji został przekazany stronie ukraińskiej”.

Z terytorium Ukrainy coraz więcej osób próbuje dostać się do Polski. W przeważającej części są to Ukraińcy, ale nie tylko. Tylko w pierwszym półroczu tego roku z Ukrainy zatrzymano łącznie 532 osoby, z czego 403 były obywatelami Ukrainy. Pozostałe osoby próbujące nielegalnie przedostać się z tego kraju do Polski pochodziły z krajów muzułmańskich, m.in. z Turcji, Iraku, Iranu, Maroka czy Algierii. Nie wiadomo, ilu nielegalnym imigrantom udało się sforsować granicę.

W tym samym okresie czasu odmówiono wjazdu z Ukrainy ponad 26,2 tys. osobom, z czego obywatelami Ukrainy było 24,6 tys. osób.

Z kolei w Poznaniu zatrzymano dwóch obywateli Afganistanu. Mężczyźni mają 17 i 18 lat. Posługiwali się podrobionymi dokumentami.

– Cudzoziemcy poddali się dobrowolnie odpowiedzialności karnej w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wymiaru kary na okres 1 roku. W wyniku dokonanych sprawdzeń ustalono, że Afgańczycy złożyli wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej w Grecji – powiedział rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki.

Pociąg, którym jechali imigranci był relacji Warszawa-Berlin.

Źródło: strazgraniczna.pl/PAP

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!