Niemcy nie chcą deportować migrantów, którzy planowali 4 ataki terrorystyczne – raport

Niemcy nie chcą deportować migrantów, którzy planowali 4 ataki terrorystyczne – raport

Niemcy nie chcą deportować migrantów, którzy planowali 4 ataki terrorystyczne – raport

Niemcy nie chcą deportować migrantów, którzy planowali 4 ataki terrorystyczne – raport

Islamista, który siedział w niemieckim więzieniu za planowanie ataku terrorystycznego, ma prawo pozostać w kraju po zwolnieniu, co wywołuje gniew ze strony polityków i władz policyjnych.
Mohamed Abu Dhess, urodzony w Jordanii, zamierzał przeprowadzić ataki terrorystyczne na początku 2000 roku. „Wszystko już jest przygotowane na wesele, wszystko, czego potrzebuję, to panna młoda” – powiedział w jednym telefonie przechwyconym przez Federalne Biuro Policji Kryminalnej Niemiec. Ślub był planowanym atakiem, a cel był oblubienicą.
Dhess został aresztowany w 2005 r. sąd uznał go za winnego zaplanowania trzech zamachów bombowych na bary w Dusseldorfie i na centrum żydowskiej społeczności w Berlinie, według gazety Bild.
Spędził sześć lat w więzieniu i został zwolniony. Jednak Berlin nie odesłał go z powrotem do ojczyzny, ponieważ podobno grożą mu tam tortury. Ponadto Jordania nie dostarczyła niezbędnych dokumentów deportacyjnych. Dhess nadal mieszkał w Niemczech, jest monitorowany przez policję i otrzymuje comiesięczne wsparcie jako osoba ubiegająca się o azyl. W 2015 r. został usunięty z listy ONZ osób powiązanych z Al-Kaidą.
Teraz niektórzy niemieccy politycy wyrażają swój gniew z powodu tego porozumienia. Uważają, że utrzymanie Dhess w kraju powoduje niepotrzebne ryzyko dla obywateli niemieckich.
„Musimy zaostrzyć przepisy policyjne … aby sprawcy pozostawali w areszcie w celu ochrony ludności do czasu deportacji, bez względu na to, jak długo to potrwa, w przeciwnym razie ludność ponosi również całe ryzyko”, Rainer Wendt, szef Niemieckiego Związku Policji (DPolG), powiedział Bild.
Tymczasem wiceprzewodniczący Wolnej Demokratycznej Partii Niemiec (FDP) Wolfgang Kubicki powiedział, że „abstrakcyjna możliwość tortur” to po prostu za mało, aby zatrzymać w kraju kogoś takiego jak Dhess. „Musiałaby istnieć dostateczna pewność, że ta osoba będzie musiała na pewno zostać poddana torturom w swoim kraju rodzinnym, aby powstrzymać się od deportacji, w przeciwnym razie nie może to być powodem, dla którego ludzie [przebywają] nadal w kraju, i stanowią niebotyczne wielkie niebezpieczeństwo dla Społeczności.”
Ale sytuacja nie jest wyjątkowa dla Dhess. W samej tylko Nadrenii Północnej-Westfalii 16 dżihadystów nie może być deportowanych, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bild. Gazeta cytowała także dwóch dodatkowych islamistów, którzy nie mogą być deportowani z Bawarii.
Temat terroryzmu jest szczególnie delikatny w przypadku Niemiec, w których liczba ataków terrorystycznych dokonywanych przez migrantów wzrosła od 2015 r. Jeden z nich miał miejsce w grudniu 2016 r., Kiedy tunezyjski azylanista wjechał ciężarówką w świąteczny kiermasz w Berlinie, zabijając 12 osób. Badanie opublikowane w styczniu wykazało, że napływ osób ubiegających się o azyl do Niemiec z powodu kryzysu uchodźczego w 2015 r. przyczynił się do wzrostu liczby brutalnych przestępstw w tym kraju.
Tłumaczenie : Agata Cichecka.

 

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!