Nigeria: trwa regularna wojna pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami o stada bydła.

Nigeria: trwa regularna wojna pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami o stada bydła.

Nigeria: trwa regularna wojna pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami o stada bydła.

Nigeria targana jest wewnętrznym konfliktem, który zdaniem części komentatorów może przerodzić się w wojnę domową. Plemiona walczą między sobą o stada bydła, ale podłoże ekonomiczne nie jest tutaj jedyną motywacją. Nigeryjski konflikt to przede wszystkim wojna religijna.

 

Przedmiotem konfliktu jest niedostatek pastwisk dla stad bydła. Na skutek suszy i ocieplenia klimatu niemal 75 proc. terenów zamieszkanych przez plemię Fulani przerodziło się w pustynie. Wskutek tego, ich bojownicy atakują pozostałe plemiona, a ich głównym celem są stada bydła z terenów zamieszkanych przez chrześcijan. Fulani są muzułmanami, a obecny konflikt traktują także jako okazję do przeprowadzenia dżihadu i rozprzestrzenienia swojej wiary.

 

Jak podaje Adrian Bloomfield, afrykański korespondent z brytyjskiego „The Telegraph”, wojna o bydło jest stałym elementem krajobrazu środkowej części Afryki, jednak w Nigerii przybrała najkrwawsze i najtragiczniejsze oblicze. Setki tysięcy ludzi porzuciło swoje domy, farmy i wioski są opuszczone, panują zarazy i głód, a kraj może stanąć na krawędzi wojny domowej.

 

Celem ataku są tereny tzw. Pasa Centralnego, żyznych ziem zamieszkanych głównie przez ludność chrześcijańską. Oprócz ataków przeprowadzonych w celu kradzieży bydła, zdarzają się także masakry całych wsi czy ataki na modlących się w kościołach wiernych. Głośnym echem odbiło się zamordowanie dwóch księży i 17 wiernych z miejscowości Benue. Miejscowa ludność odebrała atak jako zapowiedź „oczyszczania” terenu z chrześcijan w celu zasiedlenia przez muzułmanów.

Read more: http://www.pch24.pl/nigeria–trwa-regularna-wojna-pomiedzy-chrzescijanami-a-muzulmanami-o-stada-bydla,61053,i.html#ixzz5Ith2ZJMA

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!