Podejrzany o spowodowanie strzelaniny w Szwecji to wojownik państwa islamskiego.

Podejrzany o spowodowanie strzelaniny w Szwecji to wojownik państwa islamskiego.

Podejrzany o spowodowanie strzelaniny w Szwecji to wojownik państwa islamskiego.

Podejrzany o spowodowanie strzelaniny w Szwecji to wojownik państwa islamskiego

30-letni mężczyzna został aresztowany w Szwecji  w związku z morderstwem i według śledczych wyjechał on wcześniej na Bliski Wschód, by walczyć o Państwo Islamskie.
Radykalny islamski ekstremista został aresztowany po podejrzeniach o związek ze śmiertelną strzelaniną między dwoma mężczyznami w wieku dwudziestu kilku lat, która miała miejsce w ubiegły wtorek w mieście Örebro w dzielnicy Vivalla, informuje szwedzki nadawca SVT.
Prokurator Krister Petersson odmówił zbadania materiałów dotyczących człowieka, który stwierdził jedynie, że został aresztowany pod zarzutem podejrzenia popełnienia morderstwa.
Według dziennikarza podejrzany jest jednym z 20 do 30 osób z Vivalla, które opuściły Szwecję, aby dołączyć i walczyć o Państwo Islamskie lub inną grupę terrorystyczną w Syrii lub w Iraku.
Uważa się, że ten człowiek walczył w Syrii i próbował stworzyć w tym regionie Szwecji twierdzę państwa islamskiego po podróży do Syrii w 2013 roku.
Mówi się, że początkowo dołączył do radykalnej grupy islamistów, która została później włączona do Państwa Islamskiego. Później wrócił do Szwecji po tym, jak jego bracia, którzy również wyjechali walczyć o tą grupę terrorystyczną, zostali zabici.
30-letni prawnik, Christoffer Olsson, zaprzeczył, że jego klient wziął udział w morderstwie w poprzednim tygodniu, ale unikał pytań na temat powiązań terrorystycznych jego klienta, mówiąc, że nie są one częścią obecnego śledztwa.
Po strzelaninie w zeszłym tygodniu niektórzy pytali, czy morderstwo ma powiązania z przestępczością zorganizowaną, ale policja w tym czasie odmówiła udzielenia konkretnej odpowiedzi na temat motywu ataku.
Incydent ten jest następstwem kolejnej masowej strzelaniny w południowym Malmö, gęsto zamieszkałym przez migrantów , został on potwierdzony jako powiązany z eskalacją przemocy gangów.
Temat powracających szwedzkich bojowników państwa islamskiego jest kontrowersyjny, ponieważ niektórzy politycy sugerują, że radykałowie zostaną zintegrowani z powrotem w społeczeństwie. Gminy oferowały lub proponowały programy pomagające dżihadystom w prowadzeniu lekcji jazdy, umarzaniu  długów i dostępie do darmowych mieszkań.
Zdaniem szwedzkiego eksperta od spraw terroru, Magnusa Ranstorpa, jak do tej pory około 150 bojowników Państwa Islamskiego wróciło do Szwecji z Bliskiego Wschodu.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!