Rodzina bojowników używa dziecka w zamachu samobójczym na indonezyjską policję

Rodzina bojowników używa dziecka w zamachu samobójczym na indonezyjską policję

Rodzina bojowników używa dziecka w zamachu samobójczym na indonezyjską policję

Rodzina bojowników używa dziecka w zamachu samobójczym na indonezyjską policję

 
W poniedziałek rodzina islamistycznych bojowników w Indonezji użyła ośmioletnie dziecko w samobójczym zamachu przeciwko policji w Surabaya, dzień po tym, jak inna wojownicza rodzina zabiła 13 osób w samobójczych atakach na trzy kościoły w tym samym mieście.
Zamachowcy-samobójcy przyjechali w dwa motocykle do punktu kontrolnego przed posterunkiem policji i wysadzili się w powietrze, jak powiedział na konferencji prasowej Tito Karnavian, szef policji w drugim co do wielkości mieście Indonezji.
Powiedział, że dziecko przeżyło eksplozję a materiał z kamer CCTV pokazuje jak dziecko potyka się.
Jak powiedział rzecznik policji w East Java, Frans Barung Mangera – w ataku zostało rannych czterech oficerów i sześciu cywili.
Prezydent Joko Widodo nazwał ataki Surabaya „aktem tchórzy” i zobowiązał się do przeforsowania nowych ustaw antyterrorystycznych w celu zwalczania islamistycznych sieci bojowników.
Po kilku wielkich sukcesach w walce z bojówkami islamistów od 2001 r. w ostatnich latach nastąpiło odrodzenie w tym w styczniu 2016 r., Gdy czterej zamachowcy-samobójcy i artylerzyści zaatakowali dzielnicę handlową w środkowej Dżakarcie.
Policja podejrzewa, że niedzielne ataki na kościoły zostały przeprowadzone przez komórkę inspirowaną islamem Jemaah Ansharut Daulah (JAD), organizację patronacką na liście terrorystów Departamentu Stanu USA, która ma setki indonezyjskich sympatyków Państwa Islamskiego.
„W przypadku Surabaji – uniknęli oni wykrycia, ale kiedy to się stało, szybko zidentyfikowaliśmy ich sieć” – powiedział Karnavian.
Jak powiedział szef policji: –  Ojciec rodziny, zamieszany w te ataki był szefem komórki JAD w mieście.
Wcześniej policja stwierdziła, że rodzina zamachowca była pośród 500 sympatyków państwa islamskiego, którzy wrócili z Syrii, ale szef policji oświadczył, że to nieprawda.
Podczas polowania na komórkę ( organizację ) policja zastrzelił jednego podejrzanego i aresztował czterech innych.
Szef policji powiedział, że komórka JAD mogła odpowiadać na wezwanie od Państwa Islamskiego w Syrii do „komórek na całym świecie w celu mobilizacji”. Powiedział, że uwięzienie przywódcy JAD, Aman Abdurrahman, może być kolejnym motywem i wywoływać starcia z islamistycznymi więźniami w więzieniu niedaleko Dżakarty w zeszłym tygodniu, w którym to zginęło pięciu oficerów antyterrorystycznych.
W innym incydencie w Sidoarjo, na południe od Surabya, Karnavian powiedział, że policja odzyskała niewybuchowe bomby rurowe w mieszkaniu, w którym eksplozja zabiła trzech członków rodziny, którzy rzekomo robili te bomby. Troje dzieci z rodziny przeżyło i zostało zabranych do szpitala.
W sumie od niedzieli zmarło 25 osób podczas ataków, w tym 13 podejrzanych bojowników, powiedział Karnavian.
Nagrania z telewizji CCTV ukazujące wybuch przed posterunkiem policji w poniedziałek rano pokazały dwa motocykle przybywające do punktu kontrolnego obok samochodu, po którym nastąpiła eksplozja w miarę tego jak oficerowie zaczęli się do niego zbliżać.
Eksperci ds. Bezpieczeństwa powiedzieli, że po raz pierwszy w Indonezji dziecko zostało użyte przez bojowników do misji samobójczej.
„Powodem wykorzystywania rodziny do działań terrorystycznych jest to, że nie jest ona łatwo wykrywana przez policję”, powiedział indonezyjski analityk terrorystyczny Stanisław Riyanta.
Powiedział również, że rodziny mogą unikać komunikowania się za pomocą technologii, którą można śledzić.
Szef MON w Indonezji powiedział w poniedziałek, że policja wspierana przez wojsko zwiększy poziom bezpieczeństwa w Indonezji.
Prezydent Widodo powiedział, że wyda rozporządzenie w miejsce nowej ustawy antyterrorystycznej w przyszłym miesiącu, jeśli parlament nie przyjmie tej ustawy.
Policja skarżyła się, że obowiązujące przepisy nie zezwalają im na zatrzymywanie podejrzanych w celu zapobiegania kolejnym atakom.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!