Rozpoczął się proces dżihadysty zatrzymanego w Warszawie

Rozpoczął się proces dżihadysty zatrzymanego w Warszawie

Rozpoczął się proces dżihadysty zatrzymanego w Warszawie

Zatrzymany w 2015 r. w Warszawie dżihadysta Abdeldżalil Ait Al-Kaid stanął przed sądem w Barcelonie. Mężczyzna planował przeprowadzenie zamachu w bazylice Sagrada Familia w stolicy Katalonii.

Proces poprzedziło prawie trzyletnie śledztwo dotyczące działalności i powiązań 34-letniego obecnie Marokańczyka. W 2014 r. wyruszył on z Alicante we wschodniej Hiszpanii do Syrii, aby zostać bojownikiem organizacji Państwo Islamskie.

Po około rocznym pobycie w Syrii dżihadysta wracał przez Polskę z planem dokonania zamachu terrorystycznego w Barcelonie. Celem ataku miała być bazylika Sagrada Familia, jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Katalonii.

„Po podróży przez kilka państw europejskich Al-Kaid dotarł do Polski. W czerwcu 2015 r.u został aresztowany przez miejscowe służby dzięki wcześniejszej informacji przekazanej im przez hiszpańską żandarmerię” – ujawnił dziennik „El Mundo”.

Według hiszpańskiej gazety terrorysta podróżował do Polski m.in. przez Serbię. W drogę do Europy wyruszył z Ar-Rakki, ówczesnego bastionu IS w Syrii. Do Belgradu towarzyszył Al-Kaidowi francuski dżihadysta Reda Hame, który potem samodzielnie dotarł do Francji. On również za kraj tranzytu obrał Polskę.

 

https://www.tvp.info/37598992/rozpoczal-sie-proces-dzihadysty-zatrzymanego-w-warszawie

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!