S. Żaryn: w środę deportowano do Iraku Ameera Alkhawlanego

S. Żaryn: w środę deportowano do Iraku Ameera Alkhawlanego

S. Żaryn: w środę deportowano do Iraku Ameera Alkhawlanego

W środę do Iraku został deportowany doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego Ameer Alkhawlany – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Ostatniej fazy wydalenia mężczyzny z Polski dokonała Straż Graniczna. Procedura deportacyjna obcokrajowca została wszczęta wczoraj.

– Mężczyzna został deportowany na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z materiałów ABW wynika jednoznacznie, że przebywanie pana Ameera w Polsce rodziło zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zgodnie z procedurą opisaną w prawie, tę ostatnią fazę wywiezienia cudzoziemca z kraju, zrealizowała Straż Graniczna – i to miało miejsce w dniu wczorajszym – poinformował Stanisław Żaryn.

Ameer Alkhawlany został zatrzymany 3 października ubiegłego roku w centrum Krakowa przez Straż Graniczną. Według nieoficjalnych informacji miało to związek z kontrolą legalności jego pobytu w Polsce, o co wystąpił szef ABW.

Doktorant UJ ubiegał się o status uchodźcy, ale go nie otrzymał. W połowie listopada sprawa mężczyzny była tematem posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Media informowały m.in., że Irakijczyk miał zataić kontakty ze zradykalizowanymi znajomymi mieszkającymi na zachodzie Europy.

Źródło: radiomaryja.pl

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!