Włochy rozbijają syryjski pierścień finansujący dżihad

Włochy rozbijają syryjski pierścień finansujący dżihad

Włochy rozbijają syryjski pierścień finansujący dżihad

Włochy rozbijają syryjski pierścień finansujący dżihad

 
Jak mówi włoska policja: Sieć podejrzanych o finansowanie dżihadystów powiązanych z Al-Kaidą w Syrii została zlikwidowana.
Czternaście osób zostało aresztowanych na wyspie Sardynia oraz w północnej części Włoch.
Policja twierdzi, że 10 spośród zatrzymanych było podejrzewanych o pranie brudnych pieniędzy i nielegalną ich dystrybucję z całej Europy na rzecz dżihadystów.
Kolejne cztery osoby zostały opisane jako bojówkarze na Sardynii i są podejrzewani o bycie częścią komórki wsparcia dla al-Nusra Front.
Front Al-Nusra był oficjalnym partnerem Al-Kaidy w Syrii. Później powiedział, że zerwał formalne związki z Al-Kaidą i połączył się z innymi grupami dżihadystów, tworząc sojusz Hayat Tahrir al-Sham.
Operacje prowadzone przez policję antymafijną i urzędników antyterrorystycznych dotyczyły dwóch oddzielnych komórek, na Sardynii i w północnym mieście Brescia, obejmowały one przeszukanie 20 nieruchomości. Jedenastu aresztowanych pochodziło z Syrii, a trzy osoby z Maroka. Wśród innych podejrzanych była włoska żona jednego z zatrzymanych, która jest podejrzewana o działanie jako kurier.
Policja twierdzi, że pieniądze zostały zebrane w społecznościach muzułmańskich w całej Europie i wprowadzone w obieg przez nieformalny system transferowy znany jako hawala, tworzący „bezpieczny kanał do prania pieniędzy”, który nie obejmował tradycyjnych banków.
Pieniądze zostały zebrane we Włoszech, Szwecji, na Węgrzech i w Turcji, głównie od obywateli Syrii, i przeniesione do Austrii, Niemiec, Holandii i Danii, a także na Bliski Wschód.
Transfery obejmowały setki tysięcy euro, a niektóre były większe niż 2 miliony euro (1,7 miliona funtów, 2,3 miliona dolarów).
Pieniądze następnie trafiłyby na front al-Nusra lub do dżihadystów zrzeszonych w grupie Salafistów.
Tłumaczenie : Agata Cichecka

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!