Życie po isis. Chrześcijanie powoli wracają do północnego Iraku.

Życie po isis. Chrześcijanie powoli wracają do północnego Iraku.

Życie po isis. Chrześcijanie powoli wracają do północnego Iraku.

Właśnie wróciłem z tygodniowej misji informacyjnej do miast Mosul i chrześcijańskich w północnym Iraku, aby ocenić stan prowadzonych przez USA działań związanych z odbudową po bitwie o pokonanie ISIS.

W tym czasie spotkałem się z setkami mieszkańców, którzy powrócili, aby znaleźć domy spalone i zrabowane przez ISIS lub zbombardowane przez gruzowe naloty. Spotkałem się z wieloma przywódcami kościelnymi i grupami pomocniczymi, które koordynują działania związane z odbudową oraz z urzędnikami rządu Iraku i USA.

Niniwa została zaadoptowana przez św. Tomasza w pierwszym wieku naszej ery. Wiele kościołów nadal prowadzi msze w języku aramejskim, języku Jezusa. Wspólnoty te są jednymi z najstarszych, stale zamieszkałych centrów chrześcijańskich na świecie. Jako chrześcijanie żyjący na Zachodzie to także nasza ojczyzna. To są nasi ludzie.

Fizyczne zniszczenie byłem świadkiem może być wywołana tylko biblijne, 4 th kościołów i klasztorów w wieku Zachodniej Mosulu zredukowanych do zwały gruzu i kamieni. Niektóre z okolicznych wiosek chrześcijańskich pozostają niezamieszkane do dnia dzisiejszego. Inni stopniowo walczą o odbudowę.

Mniej niż połowa rodzin chrześcijańskich, którzy żyli na równinie Niniwy otaczającej Mosul na północy i wschodzie, powróciła. Wielu z nich żyje z traumami, których trudno sobie wyobrazić dla zwykłych Amerykanów. Niektóre zagubione dzieci, fizycznie wyrwane z rąk przez barbarzyńskie bojowników ISIS i sprzedane w niewolę seksualną. Większość z nich straciła domy, pracę i majątek.

https://www.frontpagemag.com/fpm/271764/life-after-isis-kenneth-r-timmerman

Zapisz się do naszego newslettera!

Dołącz do nas!

Popierasz naszą działalność?
Masz dość siedzenia bezczynnie?
Chcesz zacząć działać?

Wypełnij deklarację!